Highgate Law & Tax

AKÁ JE VLASTNE ADVOKÁTSKA KANCELÁRIA HIGHGATE LAW & TAX?

23.06.2018

Po niekoľkých rokoch strávených v Allen & Overy a Dentons sme založili náš právny butik. Nová advokátska kancelária si zaručene vyžaduje nejaké klasické klišé o poskytovaní právnych služieb v celej svojej nekonečnej šírke od občianskeho práva, obchodného práva, riešenia sporov, .... nezabudnúť dnes určite nemožno na GDPR. My sa však radšej ponárame.

AKÁ JE VLASTNE ADVOKÁTSKA KANCELÁRIA  HIGHGATE LAW & TAX?

Blockchain, daňová optimalizácia, či investičné fondy

Pevne dúfam, že sme prvou advokátskou kanceláriou na Slovensku, ktorá už má relevantné skúsenosti s najnovšími progresívnymi inštitútmi ako je ICO (Initial Coin Offering), zakladanie j.s.a. pri startupoch alebo investičný fond SICAV. Nielen samotný názov, ale hlavne naše CV a statusy na sociálnych sieťach jasne napovedajú, že primárne zameranie kancelárie je poskytovať na trhu právnych služieb nedostatkový tovar v podobe úzkej synergie práva, daní a aj účtovníctva. Doba praje efektívnym a klient nemôže byť efektívny, ak pri právnom poradenstve dostáva „daňový disclaimer“. Synergia práva a daní je nevyhnutná nielen pri zakladaní a zmenách korporátnych štruktúr a vstupoch investorov. Naše právne CV tu tak zasa ozdobuje nominácia v renomovanom právnom periodiku CEE Legal Matters na „Deal of the year 2017“, kde Tomáš Demo pracoval na 2 z 3 nominovaných transakcií.

Work and Travel 2008

V roku 2008 som sa vracal z letnej brigády v USA s 5 000 dolármi. Bol som však smutný z toho, že dolár je voči korune najslabší v histórii. Vývoj USD/SKK som na TA3 sledoval každý deň dokonca ešte niekoľko mesiacov pred mojím odchodom do USA. Asi týždeň po príchode však padol Lehman Brothers a moje dovtedajšie dva semestre na Ekonomickej univerzite mi dodali vnútorné sebavedomie prijať rýchle a závažné investičné rozhodnutie. Ihneď zameniť 5 000 USD pri kurze tesne pod 21 SKK za 1 USD. Prešlo však približne 40 dní a kurz bol zrazu niekde na úrovni 24,5 SKK za 1 USD. Ako sa tam mohol dostať v dobe, keď Wall Street začala práve rozmýšľať o svojom konci? V čase vysokej volatility (ekonomickej, politickej alebo aj životnej), kritická časť ľudí radšej inklinuje k bezpečnému prístavu ako v prípade slnečného počasia. Istota je nielen víťazné politické heslo slovenských parlamentných volieb v roku 2012 (Gorila, finančná kríza, dlhová kríza), ale aj ten dôvod, prečo hodnota dolára v epicentre finančnej krízy vzrástla za vyše mesiaca o viac ako 15%. Investori jednoducho hľadali safe harbor.

Progresívni alebo konzervatívni?

Advokát má byť konzervatívny, pekne oblečený gentleman ku ktorému radi chodíte na kávu. U advokáta klient hľadá presne tú istú istotu ako ju investor v roku 2008 hľadal v americkom dolári. Úlohou advokáta je byť tým hedgingom, ktorý znižuje vysokú volatilitu a pravdepodobnosť vzniku extrému. Úlohou advokáta má byť usporiadať čoraz rozmanitejší ekonomický život podnikateľov do ovládateľných a definovateľných rámcov. Na druhej strane, nebyť progresívni v kontexte dnešného rýchleho technologického rozvoja je asi veľmi odvážne. Klient potrebuje nielen advokáta, ale aj svojho podnikateľského poradcu. A tá progresivita nesúvisí len s tým, že musíme vedieť ako legitímne ušetriť na daniach a odvodoch, aké právne a daňové úskalia so sebou prinášajú blockchainové platformy alebo ako právne a daňovo efektívne nastaviť Employee Stock Options plan v spoločnosti. Progresivita je tiež v tom, že klientovi poradíme ako podnikatelia podnikateľovi. Nemyslíme si, že je správne pri predávaní GDPR produktov strašiť každého klienta vysokými pokutami a zároveň nespomenúť, že úrad nemôže výšku pokút určovať svojvoľne ako aj to, že na Slovensku máme podľa informácii z úradu len 5 kontrolórov. Byť konzervatívni a progresívni zároveň je to, čo klient potrebuje v roku 2018. A tu my vidíme náš priestor.