Klientovi sa stala taká vec. Vo firme majú vydané “ostré” zamestnanecké akcie pre kľúčových manažérov. Tie okrem podielu na prípadnom exite priznávajú manažérom tiež právo na dividendu.
Jeden z členov top manažmentu, riaditeľ salesu, po zvestovaní akcií prestal deliverovať. Technicky neporušoval žiadnu povinnosť napĺňajúcu definíciu bad leavera, ale zostal výrazne pasívny a z pohľadu investora začal byť vnímaný ako “mŕtva” ekvita. Opčný plán na takúto situáciu nemyslel.
❌ ak by firma spustila bad leaver, manažér by musel previesť celý svoj podiel firmu za nominál, a situácia by vyústila do sporu;
❌ ak by firma spustila good leaver, manažér by mal nárok na vykúpenie celého podielu za trhovú hodnotu, s čím investor nesúhlasil.
✅ Ako z toho von? Jedným z férových riešení v takýchto prípadoch môže byť ponechanie (časti) podielu manažérovi do prípadného exitu, avšak bez práva na dividendu, ktoré by principiálne malo byť podmienené aktívnou particípaciou na ďalšom raste firmy.
🔜 Aktuálne je na stole tiež novela, ktorá by v oblasti ESOPov mohla priniesť aj relatívne pozitívne zmeny v ich zdaňovaní. Tie zmeny by mali zabezpečiť, že priznávanie podielov na firme zamestnancom ako aj kontraktorom by nemalo byť u niektorých typoch firiem zdaňované.
Keďže sa toto oslobodenie netýka všetkých firiem, ktoré dávajú ESOPy a keďže ide o ďalšiu výnimku v už „prevýnimkovanom“ zákone o dani z príjmov, vzniká tým ďalší priestor na kreatívne právne a daňové riešenia nielen pri nastavovaní ESOPov, ale vo všeobecnosti.
🔔 Aj o riešení bad leaver scenárov, valuácii firiem pri vydávaní akcií a daňovo efektívnych ESOP plánoch budeme hovoriť s Peter Varga na našej najbližšej ESOP konferencii 21.6.2023 v Bratislave, kde sa o svoje skúsenosti s nastavením ESOP plánov (nielen) v slovenských firmách podelia tiež Daniel Gaspar z Crowdberry, Jan Cifra z Dedoles a Miroslav Mulica z Axelero Capital Advisors /AxCap/. Viac info o konferencii v linku.