Slovenská „investičná spoločnosť“ vs zahraničné štruktúry? Toto sú témy, ktorým sa posledné obdobie venujeme oveľa častejšie ako by bolo z pohľadu budúcnosti Slovenska vhodné:

Domov > Linkedin články > Slovenská „investičná spoločnosť“ vs zahraničné štruktúry? Toto sú témy, ktorým sa posledné obdobie venujeme oveľa častejšie ako by bolo z pohľadu budúcnosti Slovenska vhodné:

Slovenská „investičná spoločnosť“ vs zahraničné štruktúry? Toto sú témy, ktorým sa posledné obdobie venujeme oveľa častejšie ako by bolo z pohľadu budúcnosti Slovenska vhodné:

 

➡️ Presun (časti) podnikania z právnych, praktických, ale aj daňových dôvodov;

➡️ Vytváranie zahraničných holdingov;

➡️ Vytváranie zahraničných investičných štruktúr;

 

Ten presun do zahraničia aj kvôli daňovým dôvodom vie byť z právneho hľadiska argumentačne legitímny pokiaľ napríklad:

 

➡️ Iná krajina má flexibilnejší právny poriadok;

➡️ Slovensko nevie presne ako zdaňovať to alebo to (nejasné právne predpisy);

➡️ Sudcovia v inej krajine vedia predvídateľnejšie čítať rôzne dohody spoločníkov/akcionárov;

➡️ Spoločenské zmrákanie sa na Slovensku;

 

Je to asi už aj trend. Preto ako človeka, ktorý má rád túto krajinu vždy poteší, ak nejaký klient do Slovenska investuje.

Po cca 2 rokoch sa nám s Tomas SpuchliakRoman Baranec podarilo zavŕšiť (dovolím si sprívlastkovať, že veľký) licenčný proces zakladania správcovskej spoločnosti na správu alternatívnych investičných fondov (fond nehnuteľností, fond cenných papierov, krypto fond, hedge fond, „you name it“).

Ide o licenciu na vytváranie a spracovanie AIF fondov, ktorá vyplýva z harmonizovanej úpravy fungovania manažérov AIF fondov v rámci EÚ. Niečo, čo v praxi stojí státisíce EUR len pri založení a podlieha relatívne rozsiahlej regulácií. Na vstup do takéhoto prostredia treba hlavne odvahu a samozrejme kapitál. ✅ A skutočnosť, že ide len o 4. takúto spoločnosť, ktorá nemá v skupine banku alebo nie je založená štátom je toho jasným dôkazom.

Síce je to „slovenská“ licencia, viete ju využívať aj na zakladanie daňovo a regulačne/prakticky atraktívnejších zahraničných fondov (viď nespravodlivé zdaňovanie slovenských podielových fondov o ktorom som písal tu: https://lnkd.in/ejJBk7XB).

Preto srdečná gratulácia a vďaka za dôveru Tomášovi. A vďaka aj Národná banka Slovenska za profesionálne vedené konanie, ktoré síce bolo popreplietané aj našimi rozdielnymi právnymi pohľadmi (napríklad na výklad tzv. počiatočného kapitálu). Ale to je prirodzené a v týchto intenciách je to zdravé.

Určite lepšie ako sa sporiť, či Zem je guľatá.

Highgate Law & Tax – finančné a daňové právo

KONTAKT

Potrebujete pomôcť alebo poradiť?

Law & Tax
Tomáš Demo
tomas.demo@highgate.sk

Accounting
Peter Šopinec
peter.sopinec@highgate.sk

Crypto
Peter Varga
peter.varga@highgate.sk