EBITDU NAŠU KAŽDODENNÚ, DAJ NÁM DNES.
Pri predaji firmy sa výška kúpnej ceny vo väčšine prípadov počíta cez transakčný násobok EBITDA (zisk firmy pred zdanením, úrokmi a odpismi). Výška násobku, ktorý sa pri konkrétnej transakcii použije závisí hlavne od odvetvia, výkonnosti a trhového potenciálu firmy.
Kým násobok pri tradičnej výrobnej firme môže byť na úrovni 5 až 10 násobku EBITDA, pri rýchlorastúcej fintech firme s unikátnym produktom môže dosahovať aj 20-násobok. Násobok sa následne niekedy znižuje (ak sa predáva menšinový podiel) alebo zvyšuje (ak sa predáva väčšinový podiel).
Násobky sa vždy aplikujú na upravenú (normalizovanú) EBITDA.
Čo to v praxi znamená?
📌 Pred uskutočnením predaja si kupujúci/investor vykoná právnu a finančnú previerku (due diligence) cieľovej spoločnosti.
📌 V rámci finančnej previerky kupujúci tiež skúma ziskovosť firmy (EBITDA), ktorá je udržateľná (t.j. ktorú je firma schopná dosahovať dlhodobo) a ktorá nie je skreslená jednorazovými a neštandardnými transakciami, ktoré priamo nesúvisia s obchodnou činnosťou firmy (napríklad jednorazové prevody nehnuteľnosti z firmy, transakcie medzi spriaznenými firmami).
📌 O tieto „normalizačné“ položky zistené v rámci finančnej previerky kupujúci poníži deklarovanú EBITDA a takto upravenú EBITDA aplikuje na výpočet kúpnej ceny.
Niekedy sa v praxi stretávame s tým, že majitelia krátkozrako začínajú vyjednávania o kúpnej cene s „nafúknutou“ EBITDou. Každý štandardný a skúsený kupujúci však v spolupráci s poradcami v rámci finančnej previerky tieto neštandardné transakcie identifikuje a ním akceptovateľnú výšku EBITDA o ne poníži.
Aj o tom, ako dlho trvá právna a finančná previerka firmy, čo sa v rámci nej skúma a aké sú jej špecifiká na slovenskom trhu som rozprával v podcaste magazínu🎙️TREND s Veronika Vaňková.
🔎 Téma finančnej a právnej previerky pri predajoch a investíciách do slovenských firiem bude jednou z tém našej M&A, private equity a venture kapitálovej konferencie 13.3.2025 – https://lnkd.in/ejB9PKBk.