Matovičová daňová revolúcia prináša viaceré pozitívne prvky. Napríklad zavedenie skupinového zdaňovania umožní firmám v rámci jednej skupiny započítať si straty jednej firmy so ziskami druhej firmy a zároveň ich odbremení od povinnosti dbať na reguláciu transferového oceňovania. Viaceré prednesené návrhy však priniesli rozpačité reakcie verejnosti. Peter Varga poskytol k tejto téme rozhovor pre Startitup.
Reforma v prvom rade nie je podľa Petra Vargu iba výmyslom tejto vlády. Viacero návrhov už existovalo dlhodobejšie. Reformu vníma aj ako snahu zaviesť väčšiu mieru spravodlivosti do zdaňovania / zodvodňovania. Teraz totiž existuje obrovská disproporcia medzi zamestnancami a tzv. kancelárskymi živnostníkmi. Títo živnostníci využívajú veľkorysé paušálne výdavky a platia efektívnu daňovo-odvodovú sadzbu možno okolo 15 % (do 10 % pri odvodových prázdninách). Kdežto bežní zamestnanci sú na tom oveľa horšie. A živnostníci napriek tomu netratia na významných dávkach zo sociálneho poistenia (starobný dôchodok, materské, tehotenské) a šetria stovky EUR mesačne na úkor verejných financií.
Pozitívne znaky reformy:
- zjednodušenie systému
- skupinové zdaňovanie (t.j. započítavanie strát, odbúranie transferového oceňovania)
- nižšia sadzba dane
- snaha o väčšiu spravodlivosť
Negatívne znaky reformy:
- daň z majetku (ilúzia)
- prebujnené sociálne transfery
- spoplatnenie vysokých škôl pre pracujúcich študentov
Každopádne Peter Varga je veľmi skeptický ohľadom toho, či je štát, ako ho dlhodobo poznáme (možno okrem 2. Dzurindovej vlády), takúto reformu daní a odvodov spôsobilý implementovať. Bolo by to extrémne technicky zložité nielen z pohľadu §§, ale aj z informačného hľadiska. Veď Sociálna poisťovňa už niekoľko rokov nevie zaviesť ani len ročné zúčtovanie poistného.
Celý rozhovor: Expert rozobral Matovičovu reformu až na kosť. Časť so živnostníkmi sa podarila, prekvapil odborník (ROZHOVOR)
Ak vás táto téma zaujíma, neváhajte nás kontaktovať.