ČASŤ PREDAJOV A INVESTÍCIÍ DO SLOVENSKÝCH FIRIEM ZLYHÁ V PROCESE.

Domov > Linkedin články > ČASŤ PREDAJOV A INVESTÍCIÍ DO SLOVENSKÝCH FIRIEM ZLYHÁ V PROCESE.

ČASŤ PREDAJOV A INVESTÍCIÍ DO SLOVENSKÝCH FIRIEM ZLYHÁ V PROCESE.

Robil som si internú štatistiku. Za posledných 5 rokov sme v Highgate Law & Tax pracovali na 47 transakciách. Z toho:

✅ 18 bolo „tradičných“ M&A, z ktorých sme v 12 zastupovali stranu kupujúcich a v 6 stranu predávajúcich;
✅ 20 bolo investíciami rizikového kapitálu (ekvity aj konvertibilný úver), z ktorých sme v 13 zastupovali stranu investora a v 7 stranu zakladateľov a cieľovej spoločnosti; a
✅ 9 bolo investícií typu private equity, z ktorých sme v 6 zastupovali stranu investora a v 3 stranu cieľovej spoločnosti.

Všetky tieto transakcie dospeli do fázy closingu, t.j. boli úspešne dokončené. Za svoju 15 ročnú prax evidujem však aj viacero prípadov, kedy transakcia zlyhala v procese. Presnejšia štatistika v tomto smere by však bola dosť skresľujúca, keďže viacero neúspešných predajov a investícií sa k nám ako právnym a daňovým poradcom ani nedostane (vo väčšine prípadov sme prizvaní k stolu až pri, alebo tesne pred podpisom term sheetu/LOI, keď sú základné podmienky medzi stranami už dohodnuté).

Z rozhovorov, znalosti trhu a skúsenosti by som však za 3 najčastejšie príčiny zlyhania transakcií označil nasledovné:

📌 nedohoda kupujúceho a predávajúceho o výške kúpnej ceny / ohodnotení spoločnosti 💰 ;
📌 nedohoda o inej kľúčovej komerčnej transakčnej podmienke (napríklad pomer medzi časťou kúpnej ceny splatnej pri closingu a časťou splatnou vo forme earn-outu) 📈 ;
📌 nepripravenosť predávajúceho na predajný proces (v praxi napríklad zdĺhavé a neúplné poskytovanie dokumentácie v rámci due diligence vedúce k ukončeniu transakcie, v horšom napríklad veľkí „kostlivci“ v účtovníctve) 💣 .

Kým prvé dva dôvody sú skôr komerčného charakteru, existenciu toho tretieho vie do veľkej miery limitovať, prípadne úplne eliminovať aj vedenie klienta dobrými transakčnými a právnymi poradcami. Aj o tom, v čom je možno špecifický proces predaja firmy na slovenskom trhu a ako sa na predaj firmy pripraviť som sa rozprával s Miroslav Talian, FCCA, riaditeľom oddelenia transakčného poradenstva KPMG in Slovakia.

A aby som nezabudol – v marci 2025 organizujeme na slovenské pomery unikátnu konferenciu o predajoch a investíciách do slovenských firiem. Viac informácií a web ku konferencii bude dostupný už čoskoro na www.highgate.sk.

Podcast dostupný tu – https://lnkd.in/eAtk3gEh

KONTAKT

Potrebujete pomôcť alebo poradiť?

Law & Tax
Tomáš Demo
tomas.demo@highgate.sk

Accounting
Peter Šopinec
peter.sopinec@highgate.sk

Crypto
Peter Varga
peter.varga@highgate.sk

NEPREMEŠKAJTE NÁŠ AKTUÁLNY WEBINÁR