Právo kapitálových trhov na Slovensku v roku 2024
Po „legislatívnej smršti“ na konci predošlého volebného obdobia začíname tento rok už s novou vládou, a teda aj s novým plánom legislatívnych úloh. Finančná regulácia je z veľkej časti harmonizovaná, a preto aj väčšina novej právnej úpravy bude výsledkom legislatívneho procesu na európskej úrovni. Tej daňovej sa to však netýka. Čo teda prinesie rok 2024 vo finančnej regulácii na Slovensku? Vyberáme s Peter Varga pre vás tieto:
1) 10. januára nadobudlo účinnosť nariadenie ELTIF 2.0 (viac tu: https://rb.gy/242r20), ktoré výrazne sflexibilňuje európske dlhodobé investičné fondy. Finálny návrh regulačných technických predpisov (level 2 legislatívy) bol však zo strany ESMA zverejnený len v druhej polovici decembra minulého roka, takže vo vzťahu ku kľúčovej otázke „životnosti“ týchto polo-uzavretých fondov ešte čakáme na finálne slovo Európskej komisie.
2) V legislatívnom procese je aktuálne oneskorená implementácia zmeny smernice MiFID II v dôsledku prijatého DLT Nariadenia (viac tu: https://rb.gy/0riegc). Novelou Zákona o cenných papieroch sa má dosiahnuť, že za finančné nástroje sa podľa slovenského práva budú považovať aj finančné nástroje vydávané prostredníctvom DLT.
3) Novela zákona o cenných papieroch (mimochodom parlamentom neschválená v predošlom volebnom období) taktiež znova prináša snahu o obmedzenie listinných dlhopisov. Ak by bola novela v predloženom znení schválená, „privátni“ emitenti by mohli listinné dlhopisy vydávať už len, ak by boli imobilizované u centrálneho depozitára pri ich vydaní. Navrhovaná účinnosť tejto novely je 1.1.2025.
4) V polovici tohto roka nadobúdajú účinnosť niektoré časti Nariadenia MiCA, a to predovšetkým časti týkajúce sa tokenov krytých aktívami a tokenov elektronických peňazí, a napokon koncom roka nadobúda účinnosť Nariadenie MiCA ako celok. V rámci slovenského legislatívneho procesu sa v tejto súvislosti pripravuje Návrh zákona o niektorých povinnostiach a oprávneniach v oblasti kryptoaktív. Relevantný bude najmä pre aktuálnych poskytovateľov služieb súvisiacich s kryptoaktívami podnikajúcich na Slovensku na základe živnostenských oprávnení.
5) Malé fondy môžu byť distribuované širšiemu okruhu kvalifikovaných investorov. Ako sme už detailne hovorili na našej konferencii (záznam je tu: https://rb.gy/2qhmzg), v praxi je to ťažko realizovateľné.
6) Slovenský kapitálový trh zasiahla správa o zrušení oslobodenia pri redemácii podielových listov; oslobodenie ich predaja na sekundárnom trhu (aj mimo burzy) ostalo zachované za určitých podmienok.
Napokon, v rámci dlhodobejšej zmeny, na ktorú si však ešte chvíľu počkáme, ale v roku 2024 o nej ešte budeme počuť, určite nemôžeme opomenúť rozsiahlejšiu zmenu smernice AIFMD, ktorá má okrem iného za cieľ harmonizovať úpravu AIF poskytujúcich úvery.
S Petrom pokračujeme naším malým prispením v budovaní práva kapitálového trhu aj tento rok 🙂