Rok 2023 bude s najväčšou pravdepodobnosťou rokom, v ktorom sa na Slovensku narodí najmenej detí od 1. sv. vojny

Domov > Linkedin články > Rok 2023 bude s najväčšou pravdepodobnosťou rokom, v ktorom sa na Slovensku narodí najmenej detí od 1. sv. vojny

Rok 2023 bude s najväčšou pravdepodobnosťou rokom, v ktorom sa na Slovensku narodí najmenej detí od 1. sv. vojny.

Áno, v zásade táto informácia je len nepodstatnou štatistikou, s ktorou sa dnes v objektívnom svete stretneme možno tak iba vizuálne pri prechode autom cez vymierajúce dedinky.

Ale ak sa materializujú volebné riziká, kto vie, aký negatívny multiplikačný efekt bude mať znížená pôrodnosť, emigrácia mladých Slovákov a slabšia imigrácia (veď ani tých ekonomicky a sociálne kompatibilných Ukrajincov tu desiatky % ľudí nechce) nielen na ceny a likviditu nehnuteľností v Detve.

Je žiaľ celkom pravdepodobné, že ešte dlho bude poslednou reformnou snahou nejakého slovenského orgánu verejnej moci zníženie počtu pruhov na Vajanského nábreží. Reformy si totiž vyžadujú kus politickej odvahy. Častokrát sú nepopulárne a nie je isté, či budú úspešné. A ak by aj boli úspešné (vrátane tej na Vajanského nábreží), bude trvať ešte dlhý čas, kým sa Slovensku vráti prívlastok „tatranský tiger“.

Aj preto ako jednoduché a rýchle nástroje na zlepšenie nášho sentimentu sa javia rôzne bezbolestné „quick wins“. Napríklad významné zníženie zdanenia krypta od Peter Cmorej rezonovalo vo svete. A to napriek viacerým technickým nedostatkom tej novely (písal som o nich v minulých statusoch).

My dnes máme viacero dopytov od mladých ľudí zo zahraničia, ktorí kvôli tejto zmene zvažujú (niektorí aj realizujú) kroky na premiestnenie daňovej rezidencie na Slovensko. A byť daňovým rezidentom na Slovensku znamená, že tu treba aj relevantný čas žiť.

Vlajkovú loď, akou bola rovná daň v roku 2003, tak rýchlo nepostavíme. Ani estónsku daň. A ani jedno, ani druhé asi nemajú ani dostatočný marketingový cveng. Preto ako ďalší takýto jednoduchý zlepšovák by mohol byť statement „Na Slovensku od 2024 mladí ľudia neplatia dane“.

Samozrejme má to svoje právne a ekonomické úskalia, ale ako legitímny základ na debatu by mohlo slúžiť to, že:

➡️ to môže byť silný marketingový odkaz nielen pre zahraničných, ale aj pre mladých Slovákov ostať tu;
➡️ ak chceme prilákať/neodlákať freelancerov, freelanceri ako SZČO platia aj tak nízke dane (ako vysvetľujem v tejto časti podcastu);
➡️ aj mladí zamestnanci platia nízke dane (alebo žiadne), čiže to nemusí mať dramatický dopad na verejné príjmy.

Viac som sa tejto téme venoval v podcaste. Link na celý podcast nájdete v komente. Budem rád za akékoľvek postrehy.

✅A áno, Slovensko by malo/mohlo byť atraktívnejšou krajinou pre mladých. Určite by to pomohlo aj dlhodobo udržateľnej likvidite nehnuteľností. Nielen tým v Detve…

KONTAKT

Potrebujete pomôcť alebo poradiť?

Law & Tax
Tomáš Demo
tomas.demo@highgate.sk

Accounting
Peter Šopinec
peter.sopinec@highgate.sk

Crypto
Peter Varga
peter.varga@highgate.sk