Daňová a odvodová optimalizácia pre inovatívne firmy

Klientom sa snažíme nastavovať ich podnikanie daňovo a odvodovo efektívne. Optimalizáciou sa však nezaoberáme len pohľadu daní, ale aj z hľadiska právnych výziev a praktických implikácií.

V čom radíme?

V daňovom poradenstve kladieme silný dôraz na inovatívne firmy, ktorých tovary alebo služby prekračujú hranice Slovenska, a teda aj flexibilita využitia rôznych zvýhodnených slovenských alebo zahraničných daňovým režimov je vyššia. Radíme im preto nielen z hľadiska právnych a daňovo-účtovných nastavení pri škálovaní podnikania do zahraničia, ale aj pri efektívnom nastavovaní ich celkových daňovo-odvodových povinností.  

Okrem toho daňovo-právne radíme nielen s transakciami ako sú (i) predaje spoločností, (ii) developerské projekty alebo (iii) nastavovanie investičných štruktúr pre menšie alebo väčšie investičné spoločnosti, ale aj pri daňovo-odvodovej optimalizácií štandardných podnikateľských a životných situácií u podnikateľov (aj „jednosobových SRO“) alebo menších alebo väčších investorov (štandardne majiteľov firiem, ktorým radíme). Klientom tak pomáhame napríklad v týchto konkrétnych témach:

  • Ako zdaňovať príjem z cenných papierov, derivátov alebo nehnuteľností? Aké sú legálne možnosti na zníženie dane?
  • Ako sa právne a daňovo efektívne vyplácať z firmy ako spoločník? Aké sú možnosti?
  • Je lepšie kúpiť byt /chatu/ cenné papiere ako fyzická alebo právnická osoba?
  • Je lepšia živnosť alebo s.r.o.? Ako je to so sociálnymi odvodmi? Je možné fakturovať do vlastnej spoločnosti ako živnostník?
  • Využívanie živnostníkov v podnikaní (viac informácií v časti „Zamestnávanie“ živnostníkov (Švarc systém);
  • Škálovanie podnikania do zahraničia, využívanie zahraničných firiem;
  • Je lepšia živnosť alebo s.r.o.? Ako je to so sociálnymi odvodmi? Je možné fakturovať do vlastnej spoločnosti ako živnostník?
  • Využívanie zvýhodnených daňových režimov pre slovenské inovatívne spoločnosti (napr.: Patent Box alebo Superodpočet);

Okrem silnej odbornej stránky sa naša kancelária vyznačuje aj tým, že jej poradenstvo je štruktúrované, aby rozumelo dynamike a súvislostiam podnikania. Je to garantované tým, že technické a komplexné poradenstvo v tejto oblasti poskytujú partneri kancelárie s rozsiahlymi podnikateľskými skúsenosťami (vybudovanie Highgate Group), a teda je možné rozumne očakávať porozumenie praktickým súvislostiam v miere, ktorú nie je možné očakávať od právnych alebo daňových poradcov bez podnikateľských skúseností.

Poradenstvo v oblasti daňovej optimalizácie by preto nemalo zahŕňať iba strohý „excelovský“ pohľad, ale aj komplexné upretie zrazu do právnych a praktických implikácií. Na daňovú optimalizáciu totiž nie je možné nazerať iba cez prizmu „založenia spoločnosti v zahraničí“ a jednoduchého využitia zníženej sadzby dane. Je potrebné, aby akákoľvek štruktúra (slovenská alebo zahraničná):

  • mala potenciál byť obhájená;
  • neuvrhla právnické alebo fyzické osoby do rizík trestnoprávnej podoby; a
  • nepredstavovala neprimeranú administratívnu záťaž.

A preto klientom poskytujeme aj s daňovou optimalizáciou súvisiace poradenstvo v týchto oblastiach:

  • analýza existujúcich štruktúr klienta s ohľadom na aktuálnu daňovú reguláciu a očakávané zmeny;
  • analýza existujúcich štruktúr klienta s ohľadom na trestnoprávne riziká;
  • možnosti využitia zahraničnej spoločnosti v konkrétnych obchodných situáciách klienta;
  • praktické poradenstvo spojené so založením a využívaním holdingových štruktúr a/alebo zahraničných spoločností.

Obhájiteľnosť daňovej optimalizácie

Vo všeobecnosti musí daňová optimalizácia byť postavená na reálnych podnikateľských alebo právnych dôvodoch. Musí byť dostatočne „poctivá“, aby mala potenciál obhájenia pred správcom dane alebo súdom. A je do veľkej miery aj úlohou právneho a daňového poradcu vedieť legitimovať určitú podnikateľskú schému a to relevantnými ekonomickými a/alebo právnymi argumentmi. Často krát nejaká daňovo-optimalizačná schéma na prvý pohľad nedáva ekonomický (iný ako daňový) zmysel, ale právne dôvody pre jej zavedenie sú jej hlavným účelom, a teda potenciál obhájenia takej schémy by mal byť vysoký.

Hranice trestnoprávnej zodpovednosti pri daňovej optimalizácií

V podmienkach slovenského daňového práva platí, že nie každá nelegálna daňová optimalizácia napĺňa znaky skutkovej podstaty niektorého z daňových trestných činov. Obdobne ako pri identifikácií toho, čo je a čo nie je zákonné pri znižovaní daňovej alebo odvodovej povinnosti, ani hranice medzi trestnoprávnou

a administratívno-právnou dohrou pri páchaní daňových deliktov nie sú jednoznačne vytýčené.

Pokiaľ je daňová optimalizácia iba o rozhodovaní sa medzi s.r.o. alebo živnosťou, ide o legálnu a legitímnu daňovú optimalizáciu. Rovnako to vo všeobecnosti platí aj v prípade predaja napríklad nákupného centra, kde sa štandardne napríklad rozhoduje medzi predajom spoločnosti alebo prevodom jednotlivých aktív v rôznych právnych podobách. Ide o legálne a legitímne spôsoby manažovania celkovej daňovej a odvodovej povinnosti.  

Avšak pri prevádzkovaní 10 firiem, ktoré nie sú platiteľmi DPH s cieľom vyhnúť sa povinnej registrácií na DPH ide už o agresívnu daňovú optimalizáciu. A tá za určitých okolností môže mať aj trestnoprávne konotácie. Ešte vzdialenejšie extrémy sú zasa nepriznávanie príjmov a fabulovanie výdavkov.  

Slovenské daňové právo žiaľ nepozná veľa prípadov, kedy by sa súdy alebo prokurátora detailnejšie venovali identifikácií týchto hraníc. Z podnikateľského pohľadu nie je vôbec komfortné nevedieť predvídať sankciu za spáchaný daňový delikt. Trest odňatia slobody (potenciálne v spojení s trestom prepadnutia majetku) je totiž v tomto kontexte určite najzávažnejším zásahom do ľudskej integrity.

Prípad KTAG Andreja Kisku je prípadom, v ktorom sa môže vidieť kritická časť slovenských podnikateľov. Z pohľadu požiadaviek na právny štát nie je ani tak problematické to, že sa v danom prípadne mohlo jednať o trestný čin skrátenia dane a poistného, ale to, že doterajšia prax správcov dane a orgánov činných v trestnom konaní nijako nenasvedčovala posunutie trestnoprávnej hranice až do tejto úrovne. Tá totiž zasahuje obrovské množstvo podnikateľov, ktorí sú tak v konečnom dôsledku vystavení potenciálnej svojvôli štátu.

Príklady z praxe

Príklad 1: Firma dosiahne zisk. Zisk však nevyplatí spoločníkovi ako dividendu, ale daruje mu ho a vyhne sa tak dani z dividend. Právne predpisy takéto konanie formálne nezakazujú. Môžeme to považovať za:  

  • legálnu daňovú optimalizáciu (vyhnutie sa dani z dividend);
  • nelegálnu daňovú optimalizáciu, pričom sankciou je len dodanenie a pokuta;
  • nelegálnu daňovú optimalizáciu, pričom sa jedná aj o trestný čin skrátenia dane a poistného.

Príklad 2: Známy športovec sa presťahuje do Monaka a stane sa tak monackým daňovým rezidentom. Veľkú časť roka ale trávi na Slovensku na rôznych marketingových podujatiach, pričom prespáva vo svojom bratislavskom byte alebo v hoteloch. Ak neplatí dane zo svojich celosvetových príjmov na Slovensku, jedná sa o 

  • legálnu daňovú optimalizáciu (vyhnutie sa slovenským daniam);
  • nelegálnu daňovú optimalizáciu, pričom sankciou je len dodanenie a pokuta;
  • nelegálnu daňovú optimalizáciu, pričom sa jedná aj o trestný čin skrátenia dane a poistného.

Príklad 3: Podnikateľ si kúpil rodinné auto pri ktorom si odpočítal 100 % DPH a odpisy automobilu považuje 100 % za daňové výdavky. Auto však využíva výlučne na rodinné presuny. Ide o 

  • legálnu daňovú optimalizáciu;
  • nelegálnu daňovú optimalizáciu, pričom sankciou je len dodanenie a pokuta;
  • nelegálnu daňovú optimalizáciu, pričom sa jedná aj o trestný čin skrátenia dane a poistného.

Príklad 4:  Podnikateľ je vlastníkom dvoch obchodných spoločností. Pred koncom kalendárneho roka vychádzali predbežné výsledky tak, že jedna obchodná spoločnosť mala dosiahnuť zisk 1 000 a druhá stratu 500. Podnikateľ sa preto rozhodol vystaviť faktúru v sume 400 zo stratovej spoločnosti na spoločnosť ziskovú na marketingové služby. Znížil si tak svoju daňovú povinnosť. Ide o 

  • legálnu daňovú optimalizáciu;
  • nelegálnu daňovú optimalizáciu, pričom sankciou je len dodanenie a pokuta;
  • nelegálnu daňovú optimalizáciu, pričom sa jedná aj o trestný čin skrátenia dane a poistného.

Príklad 5: Podnikateľ si založil spoločnosť na niektorom z karibských ostrovov s 0 % sadzbou dane a z ktorej fakturuje svoje IT služby slovenským klientom. Podnikateľ sa však pri výkone služieb nachádza najmä na Slovensku. Ide o: 

  • legálnu daňovú optimalizáciu;
  • nelegálnu daňovú optimalizáciu, pričom sankciou je len dodanenie a pokuta;
  • nelegálnu daňovú optimalizáciu, pričom sa jedná aj o trestný čin skrátenia dane a poistného.

Aké sú naše skúsenosti?

V oblasti daňovej a odvodovej optimalizácie máme napríklad nasledovné skúsenosti:

  • Kontinuálne právne a daňové poradenstvo pre podnikanie najznámejšej zahraničnej digitálnej platformy na Slovensku vo vzťahu k rôznym inovatívnym biznis modelom;
  • Kontinuálne právne a daňové poradenstvo pre celú paletu slovenských inovatívnych spoločnosti v súvislosti s nastavovaním štruktúry podnikania, daňovej optimalizácií (využívaním efektívnych daňových režimov), cezhraničné aktivity, zakladania spoločností v zahraničí, ochrana majetku, atď;
  • Pravidelné právne a daňové poradenstvo malým (aj „jednosobovým sro“), stredne veľkým a väčším spoločnostiam v súvislosti s nastavovaním ich daňovo-odvodového zaťaženia;
  • Komplexné právne a daňové poradenstvo pre slovenskú developerskú skupinu v súvislosti s jej internou reorganizáciou, zahŕňajúcou zlúčenia, transferové oceňovania, zakladanie zahraničných štruktúr a podobne;
  • Daňové poradenstvo pre zdravotnícku skupinu v súvislosti s rôznymi DPH režimami v zdravotníctve, reorganizáciou skupiny a každodennými operatívnymi daňovými súvislosťami;
  • Daňové a regulačné poradenstvo slovenskej banke pri nastavení a vytváraní nového inovatívneho produktu na predčasné vyplácanie mzdy, zahŕňajúce aj poradenstvo pri DPH aspektoch takéhoto biznis modelu a možnosti uplatnenia zvýhodneného daňového režimu Patent Box;
  • Komplexné daňové a odvodové poradenstvo (daň z príjmov, DPH, povinnosti v súvislosti so vznikom stálej prevádzkarne, payroll poradenstvo) v súvislosti so zmenou distribučného modelu globálnej kozmetickej značky;
  • Daňovo poradenstvo medzinárodnej platobnej inštitúcii pri menšej reorganizácii jej skupiny;
  • Komplexné právne, regulačné a daňové poradenstvo pri vytváraní investorských štruktúr ako sú fondové, dlhopisové, investičné a iné štruktúry.

Naše kurzy a školenia

Pre tých, čo sa chcú vzdelávať

Pre tých, čo sa chcú vzdelávať

KONZULTÁCIE

Osobné konzultácie s

/

KONTAKT

Potrebujete pomôcť alebo poradiť?

Law & Tax
Tomáš Demo
tomas.demo@highgate.sk

Accounting
Peter Šopinec
peter.sopinec@highgate.sk

Crypto
Peter Varga
peter.varga@highgate.sk

POZÝVAME VÁS NA UNIKÁTNU KONFERENCIU