Akcionárska zmluva – pri predaji a kúpe firmy

Domov > Akcionárska zmluva – pri predaji a kúpe firmy

Akcionárska zmluva je nevyhnutnou súčasťou každej transakcie týkajúcej sa predaja alebo kúpy firmy. Tento dokument upravuje práva a povinnosti akcionárov, spôsob riadenia spoločnosti, ako aj pravidlá pre budúce prevody akcií a podielov v spoločnosti. Jej správna príprava je kľúčová na správne vymedzenie práv a povinností akcionárov (spoločníkov) v spoločnosti, vrátane práv podieľať sa na rozhodovaní a zisku spoločnosti.

Čo je akcionárska zmluva?

Akcionárska zmluva (alebo tiež dohoda spoločníkov a po anglicky shareholders’agreement) je dokument upravujúci práva a povinnosti spoločníkov (alebo akcionárov) pri riadení spoločnosti. Na rozdiel od stanov, alebo spoločenskej zmluvy, ktoré sa povinne zverejňujú v zbierke listín obchodného registra, akcionárska zmluva sa nezverejňuje v žiadnych verejne dostupných registroch. Akcionárska zmluva tak často obsahuje aj niektoré dohody medzi spoločníkmi, ktoré sú svojim charakterom dôverné (napríklad ustanovenia o výške vopred dohodnutej kupnej ceny pre prípad budúcich prevodov obchodných podielov, alebo akcií medzi spoločníkmi). Stranou akcionárskej zmluvy sú vo väčšine prípadov spoločníci a tiež samotná spoločnosť.

Význam akcionárskej zmluvy pri predaji a kúpe firmy

V prípade, ak dochádza k predaju časti podielu na firme, alebo vstupu investora, v dôsledku ktorého bude mať spoločnosť viacerých spoločníkov (akcionárov), je akcionárska zmluva jedným z kľúčových transakčných dokumentov, vyrokovanie a uzatvorenie ktorých je podmienkou dokončenia transakcie. Okrem základných podmienok predaja podielu, ako sú výška kúpnej ceny, jej splatnosť, alebo rozsah vyhlásení a záruk poskytovaných kupujúcemu (investorovi), je dohoda strán o rozsahu práv a povinností spoločníkov v spoločnosti po dokončení transakcie jedným z hlavných bodov rokovaní v rámci transakcie. Z pohľadu predávajúceho, ako aj kupujúceho (investora) je akcionárska zmluva kľúčovým dokumentom upravujúcim vzťahy medzi spoločníkmi navzájom ako aj vzťahy medzi spoločníkmi a spoločnosťou samotnou.

Prečo je akcionárska zmluva dôležitá pri transakciách s firmami?

Akcionárska zmluva je dôležitá predovšetkým z pohľadu vymedzenia rozsahu ekonomických a rozhodovacích práv jednotlivých spoločníkov v spoločnosti. Prakticky povedané, z pohľadu predávajúceho (ako aj spoločnosti) je okrem výšky kúpnej ceny za obchodný podiel (alebo investície) tiež kľúčové posúdiť, aký rozsah rozhodovacích právomocí bude mať kupujúci (investor) po nadobudnutí podielu v spoločnosti.

Kľúčové prvky akcionárskej zmluvy

Akcionárska zmluva má nasledovné kľúčové oblasti, ktoré upravuje- v prvom rade sú to zloženie a právomoci jednotlivých orgánov spoločnosti, obmedzenia a povinnosti týkajúce sa prevodov obchodných podielov (alebo akcií) v spoločnosti ako aj rozsah záležitostí, na rozhodnutie o ktorých sa vyžaduje súhlas menšinového spoločníka, resp. investora (tzv. vyhradené záležitosti).

Práva a povinnosti akcionárov

Rozsah práv a povinností akcionárov (spoločníkov) sa štandardne odvíja od veľkosti ich podielov na spoločnosti. Počet hlasov spoločníka na valnom zhromaždení, možnosť nominovať člena štatutárneho orgánu ako aj výška podielu na zisku (alebo likvidačnom zostatku) spoločnosti väčšinou zodpovedá pomeru veľkosti nimi vlastneného obchodného podielu k veľkosti obchodných podielov ostatných spoločníkov. V niektorých prípadoch však akcionárska zmluva priznáva niektorým spoločníkom aj tzv. asymetrické práva – napríklad právo na prioritnú dividendu alebo veto práva vo vzťahu k niektorým rozhodnutiam, ktoré by za iných okolností vedeli prijať ostatní spoločníci aj bez jeho súhlasu.

Podmienky a obmedzenia predaja akcií

Akcionárska zmluva často obsahuje viaceré obmedzenia týkajúce sa prevodov akcií a obchodných podielov na spoločnosti. Niekedy ide o úplné obmedzenie prevodu podielov počas dohodnutej doby (tzv. Lock up period), inokedy o obmedzenia v podobe predkupného práva ostatných spoločníkov, alebo rozličné kombinácie práv na vzájomné prevody podielov medzi spoločníkmi (call opcia, put opcia). Tieto obmedzenia sa štandardne nevzťahujú na tzv. povolené predovy, ako sú prevody na spriaznené spoločnosti kontrolované rovnakým spoločníkom (akcionárom) alebo prevody na osoby blízke spoločníkom.

Pravidlá pre hlasovanie a rozhodovanie

Akcionárska zmluva jednak stanovuje pravidlá výpočtu minimálneho kvóra (väčšiny) potrebnej na prijatie rozhodnutí v kompetencii jednotlivých orgánov spoločnosti, ako aj rozsah hlasovacích práv jednotlivých spoločníkov. Tie vo väčšine prípadov zodpovedajú veľkosti podielu spoločníka na spoločnosti, niekedy sú však nastavené aj asymetricky v podobe práva na prednostnú dividendu alebo veto práva pri rozhodovaní o určitom type záležitosti (vyhradené záležitosti).

Zmluvné opatrenia pre ochranu menšinových akcionárov

Nad rámec zákonných práv priznaných menšinovým akcionárom priznáva v mnohých prípadoch akcionárska zmluva menšinovým akcionárom (spoločníkom) dodatočné práva, či už v podobe rozšíreného práva na informácie, alebo práva vetovať niektoré zo zásadných rozhodnutí prijímaných orgánmi spoločnosti (vyhradené záležitosti).

Doložky v akcionárskej zmluve

Na rozdiel od stanov, alebo spoločenskej zmluvy, vo vzťahu ku ktorým obchodný zákonník vymedzuje povinné náležitosti a ustanovenia, ktoré musia obsahovať, akcionárska zmluva umožňuje spoločníkom (akcionárom) dohodnúť si v nej viacero špecifických doložiek upravujúcich práva a povinnosti spoločníkov, nad rámec upravený obchodným zákonníkom.

Predkupné právo (Right of First Refusal)

Predkupné právo predstahuje základné obmedzenie týkajúce sa prevodu akcií (obchodných podielov) na spoločnosti. V prípade zamýšlaného prevodu akcií (obchodného podielu) je spoločník povinný svoj podiel ponúknuť na predaj najskôr ostatným spoločníkom spoločnosti a to zásadne za rovnakých podmienok, aké mu boli ponúknuté treťou osobou. V prípade, ak ostatní spoločníci svoje predkupné právo nevyužijú, je oprávnený tento spoločník svoj podiel previesť za týchto podmienok na tretiu osobu.

Doložka o povinnom predaji (Drag-Along Rights)

Doložka o povinnom predaji (alebo povinnosť pridať sa k predaju) je ďalším z možných obmedzení pri prevode akcií (obchodného podielu). V situácii, kedy spoločníci vlastniaci dohodnutý objem podielov (väčšinou minimálne 50%) zamýšľajú previesť svoje podielu na tretiu osobu, sú oprávnení od ostatných spoločníkov požadovať, aby tiež previedli svoje podiely na túto tretiu osobu za rovnakých podmienok. Oslovení spoločníci sú povinní takejto žiadosť vyhovieť v súlade s podmienkami akcionárskej dohody.

Doložka o povinnom odkúpení (Tag-Along Rights)

Doložka o povinnom odkúpení predstavuje právo spoločníka (alebo určenej skupiny spoločníkov) požadovať od spoločníkov, ktorý prevádzajú svoj podiel na tretiu osobu, aby zabezpečili, aby takáto tretia osoba (nadobúdateľ) odkúpila za rovnakých podmienok tiež podiely spoločníkov s týmto právom. Väčšinou toto právo priznáva akcionárska zmluva menšinovým spoločníkom.

Proces tvorby akcionárskej zmluvy

Praxi prebieha proces tvorby akcionárskej zmluvy väčšinou v dvoch fázach.

  • Prvou je uzavretie nezáväznej dohody o základných podmienkach akcionárskej zmluvy (term sheet, LOI), ktorá sumarizuje hlavné ustanovenia budúcej akcionárskej zmluvy.
  • Na podklade tejto nezáväznej dohody sa v ďalšej fáze už pripravuje a rokuje samotný návrh akcionárskej zmluvy, ktorá tieto základné podmienky reflektuje v detailnom znení.

Najčastejšie chyby pri uzatváraní akcionárskej zmluvy

Ako najčastejšie chyby pri uzatváraní akcionárskej zmluvy v praxi vnímame v prvom rade absenciu predbežnej (nezáváznej) dohody o základných podmienkach akcionárskej zmluvy (term sheet, LOI), kedy sú rokovania o rovno detailnom znení akcionárskej zmluvy bez principiálnej dohody o jej základných podmienkach často zdĺhavejšie a komplikovanejšie. Ďalšími z častých chýb sú ustanovenia (doložky) dohodnuté v akcionárskej zmluve, ktoré odporujú zákonným ustanoveniam, alebo odporujú ustanoveniam spoločenskej zmluvy (stanov) upravujúcim rovnakú otázku.

Výhody a nevýhody akcionárskej zmluvy pri predaji firmy

Výhody akcionárskej zmluvy spočívajú predovšetkým v možnosti spoločníkov (akcionárov) upraviť detailnejšie vzájomné práva a povinnosti pri riadení spoločnosti. Ďalšou z výhod je nepochybne neverejný charakter akcionárskej zmluvy, ktorý spoločníkom umožňuje obsiahnuť v nej aj napríklad komerčne dôvernejšie informácie. Jedinou nevýhodou je vyššia komplexnosť transakčnej dokumentácie. Tú však je možné prekonať s pomocou skúseného právneho poradcu so skúsenosťami s prípravou a rokovaním akcionárskej zmluvy.

Ak Vás táto téma zaujala, neváhajte nás kontaktovať:

Viac z oblasti M&A a private equity nájdete v tejto sekcii na našej webovej stránke: Venture capital a M&A

V prípade záujmu môžete odoberať aj náš newsletter o zaujímavých praktických právnych a daňových informáciách, a to bezplatne: Odoberaj newsletter.

Svoje konkrétne otázky môžete prípadne adresovať aj na konzultácii s naším partnerom Tomášom Demom, ktorý sa špecializuje aj na túto oblasť. Konzultáciu si môžete objednať tu:

Ďalšie články

KONTAKT

Potrebujete pomôcť alebo poradiť?

Law & Tax
Tomáš Demo
tomas.demo@highgate.sk

Accounting
Peter Šopinec
peter.sopinec@highgate.sk

Crypto
Peter Varga
peter.varga@highgate.sk