Tomáš Demo o regulácii crowdfundingu v relácii Investujeme na TA3

Domov > Články a aktivity > Tomáš Demo o regulácii crowdfundingu v relácii Investujeme na TA3

Crowdfunding je alternatívnou formou financovania charitatívnych aj podnikateľských projektov. Ide o spájanie dopytu a ponuky finančných prostriedkov, kde poskytovateľ crowdfundingových služieb prevádzkuje digitálnu platformu, na ktorej páruje potenciálnych investorov (donorov) s jednotlivcami alebo podnikmi, ktoré sa snažia získať finančné prostriedky. 

Na Slovensku už dlhodobo funguje viacero takýchto digitálnych platforiem. Niektoré z nich fungujú na charitatívnej báze (dary), ďalšie na báze odmeny a predpredaja (prioritný prístup k produktu) a ďalšie na investičnej (podielovej alebo pôžičkovej) báze. V našej poradenskej praxi sa stretávame predovšetkým s crowdinvestingom – teda druhom kolektívneho financovania (crowdfundingu), ktoré umožňuje získať externé financovanie aj startupom a menším začínajúcim spoločnostiam, pre ktoré je zatiaľ bankové financovanie nedostupné.

Oblasti kolektívneho financovania ešte donedávna chýbala systematická regulácia. Počnúc novembrom 2023 však skončilo tzv. prechodné obdobie na poskytovanie crowdfundingových služieb podľa vnútroštátneho práva. Od 11. 11. 2023 je už aj na Slovensku na poskytovanie crowdfundingových služieb potrebné povolenie, ktoré udeľuje Národná banka Slovenska. V Highgate Law & Tax poskytujeme pre klientov komplexné poradenstvo týkajúce sa kolektívneho financovania, vrátane zastupovania našich klientov v licenčnom konaní pred Národnou bankou Slovenska.

K téme regulácie crowdfundingu sa bližšie vyjadroval náš partner Tomáš Demo v relácii Investujeme v televízii TA3. Celé video si môžete pozrieť tu:  https://www.ta3.com/relacia/929027/crowdfundingove-poziciavanie-penazi

Ďalšie články

KONTAKT

Potrebujete pomôcť alebo poradiť?

Law & Tax
Tomáš Demo
tomas.demo@highgate.sk

Accounting
Peter Šopinec
peter.sopinec@highgate.sk

Crypto
Peter Varga
peter.varga@highgate.sk