Zmluva o predaji podniku

Domov > Zmluva o predaji podniku

Zmluva o predaji podniku je kľúčový dokument, ktorý upravuje podmienky prevodu vlastníctva celého podniku, alebo jeho časti. Táto zmluva zahŕňa detaily o predávaných aktívach, záväzkoch, kúpnej cene a právach či povinnostiach oboch strán. Jej správna príprava je zásadná na ochranu záujmov kupujúceho aj predávajúceho, ako aj na predchádzanie sporom po uskutočnení transakcie. Ak plánujete predaj alebo kúpu podniku, oboznámenie sa s týmto typom zmluvy a dôkladné právne poradenstvo vám zabezpečia hladký priebeh a právnu istotu.

Predaj podniku a zmluva o predaji podniku

Predaj podniku sa môže realizovať buď formou:

  • prevodu majetkových účasti spoločnosti prostredníctvom zmluvy o prevode obchodného podielu, na základe ktorej nadobudne kupujúci buď 100% alebo určitý podiel na spoločnosti (tzv. share deal)
  • alebo formou prevodu samostatného podniku alebo jeho zložiek na základe zmluvy o predaji podniku alebo jeho časti (tzv. asset deal).

Výber vhodnej formy realizovania transakcie závisí od sledovaných záujmov kupujúceho či predávajúceho alebo môže vyplynúť zo zistení z právnej previerky (due diligence) alebo nastavenia daňového režimu transakcie.

Cieľom predaja podniku je zabezpečiť hladký a právne korektný prevod, ktorý ochráni záujmy oboch strán. Profesionálne poradenstvo pomáha minimalizovať riziká a zabezpečiť úspešný priebeh transakcie.

Význam a využitie pri predaji a kúpe podniku

Určenie zmluvného typu a spôsobu akým dôjde k prevodu majetkových účastí na kupujúceho odporúčame konzultovať s právnym poradcom. Jednotlivé zmluvné typy majú svoje špecifiká a správne štruktúrovanie transakcie ovplyvní postavenie zmluvnej strany a zabezpečí efektívnu ochranu práv a sledovaných záujmov.

Transakčná dokumentácia pozostáva z pomerne veľkého množstva parciálnych dokumentov, z ktorých najzásadnejší a najkomplexnejší dokument je akvizičná zmluva označovaná ako „SPA“ (share purchase agreement), ktorá upravuje všetky aspekty transakcie.

Akvizičná zmluva zachytáva všetky špecifiká dohodnuté zmluvnými stranami, vymedzuje práva a povinnosti strán, podmienky a obmedzenia za akých dochádza k prevodu, upravuje možnosti predkupného práva či iné osobitné ustanovenia ako práva pridať sa k predaju (tag-along) a právo požadovať predaj (drag-along).

Prevod obchodného podielu §115 OBZ

Prevod obchodného podielu predstavuje efektívny a administratívne menej náročný spôsob ukončenia podnikateľskej účasti v spoločnosti. Obchodný podiel spoločníka predstavuje jeho práva a povinnosti a im zodpovedajúcu účasť na spoločnosti. Na základe zmluvy o prevode obchodného podielu dochádza k zmene vlastníckeho práva k podielu v spoločnosti s ručením obmedzeným, a tým aj k zmene spoločníka v spoločnosti, a to buď na iného spoločníka alebo na tretiu osobu stojacu mimo spoločnosti.

Nadobúdateľ sa dostáva do pozície spoločníka a nadobúda s tým súvisiace práva akými sú právo na podiel na zisku, právo rozhodovať o smerovaní spoločnosti, právo previesť svoj obchodný podiel, právo na likvidačnom zostatku alebo vyrovnací podiel spoločníka, a povinnosti spoločníka ako napríklad povinnosť splatiť svoj vklad pri vstupe do spoločnosti, prispievať na úhradu strát spoločnosti, povinnosť podobriť sa v prípade prehlasovania uzneseniam valného zhromaždenia spoločnosti.

Na čo si dať pozor pri kúpe a predaji firmy

Kúpa či predaj spoločnosti v sebe zahŕňa kombináciu právnej, daňovej a finančnej analýzy. Na to, aby nedošlo k ohrozeniu transakcie je potrebné vykonať hĺbkovú due diligence, ktorá zahŕňa preverenie finančného, právneho, daňového a prevádzkového stavu spoločnosti.

Dôležité je stanovenie správnej hodnoty firmy, pričom je potrebné zohľadniť skryté záväzky, budúce cash flow a trhové podmienky. Zmluvná dokumentácia musí obsahovať jasne definované vyhlásenia, záruky a sankcie na ochranu oboch strán transakcie. Pri nastavovaní transakcie je potrebné zvážiť daňové dopady, najmä na čistý výnos predávajúceho a náklady kupujúceho. Spolupráca s odbornými poradcami z oblasti práva, financií a daní minimalizuje riziká a zabezpečuje hladký priebeh transakcie.

Zmluva o tichom spoločenstve

V prípade, ak si chce investor alebo spoločník zachovať mieru anonymity, avšak má záujem participovať v spoločnosti alebo podieľať sa na jej strategickom rozvoji a benefitovať na zisku, pre takéhoto spoločníka je vhodné uzatvoriť zmluvu o tichom spoločenstve. Tichý spoločník sa podieľa určitým vkladom na podnikaní podnikateľa a v dôsledku poskytnutia vkladu mu podnikateľ vyplatí časť zisku na základe výsledkov jeho podnikania.

Informácia o existencii tichého spoločenstva nie je verejne dostupná v rámci verejných registrov, tichý spoločník tak v limitovanej miere priznaných práv a povinností sa účastní na aktivitách spoločnosti a nevystupuje v mene spoločnosti navonok. V spoločnosti môže popri sebe súčasne pôsobiť viacero tichých spoločníkov, pričom podmienky jednotlivých tichých spoločenstiev si individuálne dojednáva každý tichý spoločník s podnikateľom. Vo vzťahu k tretím osobám vznikajú práva a povinnosti iba podnikateľovi a nezaväzujú tichého spoločníka. Táto forma spolupráce je pomerne flexibilná aj z hľadiska ukončenia spolupráce, keďže sa jedná o zmluvný vzťah s podnikateľom, ukončenie zmluvy je jednoduchšie ako ukončenie účasti spoločníka v spoločnosti.

Poradenstvo pri kúpe firmy

Pri kúpe firmy je kupujúci aktívnou stranou s väčšou mierou aktivity ako predávajúci. Poradenstvo pri kúpe firmy pomáha identifikovať vhodné investičné príležitosti a posúdiť ich hodnotu na základe podrobných analýz. Zabezpečujeme hĺbkovú due diligence, ktorá odhalí možné právne, finančné či prevádzkové riziká spojené s transakciou. Naši odborníci vám pomôžu pri vyjednávaní podmienok a nastavení kúpnej zmluvy tak, aby boli maximálne chránené vaše záujmy. Rovnako poradíme s optimalizáciou daňovej štruktúry transakcie, aby ste minimalizovali náklady. Naším cieľom je, aby ste získali firmu za férových podmienok, s jasným prehľadom o jej potenciáli a rizikách.

Naše služby a ich význam pri kúpe a predaji firmy

Highgate poskytujeme pre klientov kompletný servis na jednom mieste, ktorý pozostáva z právnych, daňových a účtovných služieb. Odlišujeme sa rozsahom poskytovaných služieb a nadštandardným prístupom ku klientom. Neposkytujeme len odbornú analýzu, ale prispôsobujeme každú jednu službu konkrétnym potrebám a predstavám klienta. Pozeráme sa na veci vašou optikou a to porozumením businessu nastavením správnej stratégie pri predaji a kúpe.

Máme praktické skúsenosti s rôznymi typmi lokálnych a cezhraničných štruktúr a asistovali sme klientom vo viacerých segmentoch priemyslu. Súčasťou nášho poradenstva je najmä:

  • analýza podniku a business modelu;
  • príprava štruktúry transakcie a nastavenie efektívneho právno-daňového režimu;
  • výkon právnej a účtovno-daňovej due diligence;
  • príprava a negociácia transakčnej dokumentácie (term sheet, akvizičná zmluva, investičné zmluvy, korporátna dokumentácia);
  • negociácia akcionárskej zmluvy;
  • poradenstvo po realizácii transakcie.

Ak Vás táto téma zaujala, neváhajte nás kontaktovať:

Viac z oblasti M&A a private equity nájdete v tejto sekcii na našej webovej stránke: Venture capital a M&A

V prípade záujmu môžete odoberať aj náš newsletter o zaujímavých praktických právnych a daňových informáciách, a to bezplatne: Odoberaj newsletter.

Svoje konkrétne otázky môžete prípadne adresovať aj na konzultácii s naším partnerom Tomášom Demom, ktorý sa špecializuje aj na túto oblasť. Konzultáciu si môžete objednať tu:

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je banner-konzultacia-komplexna-Tomas-1024x576.png

Ďalšie články

KONTAKT

Potrebujete pomôcť alebo poradiť?

Law & Tax
Tomáš Demo
tomas.demo@highgate.sk

Accounting
Peter Šopinec
peter.sopinec@highgate.sk

Crypto
Peter Varga
peter.varga@highgate.sk