Aké sú pozitíva a negatíva Matovičovej daňovej revolúcie?

Domov > Články a aktivity > Aké sú pozitíva a negatíva Matovičovej daňovej revolúcie?

Matovičová daňová revolúcia prináša viaceré pozitívne prvky. Napríklad zavedenie skupinového zdaňovania umožní firmám v rámci jednej skupiny započítať si straty jednej firmy so ziskami druhej firmy a zároveň ich odbremení od povinnosti dbať na reguláciu transferového oceňovania. Viaceré prednesené návrhy však priniesli rozpačité reakcie verejnosti. Peter Varga poskytol k tejto téme rozhovor pre Startitup.

Reforma v prvom rade nie je podľa Petra Vargu iba výmyslom tejto vlády. Viacero návrhov už existovalo dlhodobejšie. Reformu vníma aj ako snahu zaviesť väčšiu mieru spravodlivosti do zdaňovania / zodvodňovania. Teraz totiž existuje obrovská disproporcia medzi zamestnancami a tzv. kancelárskymi živnostníkmi. Títo živnostníci využívajú veľkorysé paušálne výdavky a platia efektívnu daňovo-odvodovú sadzbu možno okolo 15 % (do 10 % pri odvodových prázdninách). Kdežto bežní zamestnanci sú na tom oveľa horšie. A živnostníci napriek tomu netratia na významných dávkach zo sociálneho poistenia (starobný dôchodok, materské, tehotenské) a šetria stovky EUR mesačne na úkor verejných financií. 

Pozitívne znaky reformy: 

  • zjednodušenie systému
  • skupinové zdaňovanie (t.j. započítavanie strát, odbúranie transferového oceňovania)
  • nižšia sadzba dane
  • snaha o väčšiu spravodlivosť

Negatívne znaky reformy: 

  • daň z majetku (ilúzia)
  • prebujnené sociálne transfery
  • spoplatnenie vysokých škôl pre pracujúcich študentov

Každopádne Peter Varga je veľmi skeptický ohľadom toho, či je štát, ako ho dlhodobo poznáme (možno okrem 2. Dzurindovej vlády), takúto reformu daní a odvodov spôsobilý implementovať. Bolo by to extrémne technicky zložité nielen z pohľadu §§, ale aj z informačného hľadiska. Veď Sociálna poisťovňa už niekoľko rokov nevie zaviesť ani len ročné zúčtovanie poistného.

Celý rozhovor: Expert rozobral Matovičovu reformu až na kosť. Časť so živnostníkmi sa podarila, prekvapil odborník (ROZHOVOR)

Ak vás táto téma zaujíma, neváhajte nás kontaktovať.

Ďalšie články

KONTAKT

Potrebujete pomôcť alebo poradiť?

Law & Tax
Tomáš Demo
tomas.demo@highgate.sk

Accounting
Peter Šopinec
peter.sopinec@highgate.sk

Crypto
Peter Varga
peter.varga@highgate.sk