Deň daňovej slobody alebo koľko času robíte na druhých?

Domov > Deň daňovej slobody alebo koľko času robíte na druhých?

Počuli ste už o výraze Deň daňovej slobody? Nie je to žiadny sviatok, ani deň, počas ktorého je odpustená akákoľvek daň. Deň daňovej slobody nám každý rok určuje, koľko dní z kalendárneho roku pracujeme pre štát a koľko iba na seba.

Koľko % z našich príjmov a výdajov sú vlastne dane? 

Deň daňovej slobody reprezentuje daňové zaťaženie pracujúcich ľudí. V podstate a jednoducho nám rozdeľuje rok na 2 obdobia. Počas prvého obdobia pracujeme len na štát a v tej druhej časti konečne iba pre seba.

Čím skôr, tým lepšie

Čím skôr nastane pomyselný deň daňovej slobody, tým nižšie je naše daňové zaťaženie, a jednoducho povedané, tým lepšie sa máme. Čím skôr príde deň daňovej slobody, tým viac nám ostane peňazí na vlastné potešenie a nákupy (pri ktorých opäť platíme dane).

Na 5 mesiacov „Na Panské!“

Tento rok nám deň daňovej slobody pripadá na 30.5.2018. Máme ho už teda za sebou, a na štát sme tento rok už odrobili. Keď si to však vezmeme, že 5 mesiacov (151 dní) z dvanástich pracujete na niekoho iného, už to tak dobre nevyzerá. Veľmi zjednodušene povedané: Ak by ste za rok zarobili 365 eur,  151 musíte dať štátu.

Kto je na tom lepšie?

Najmenší počet dní daňového zaťaženia má Rumunsko – je to len 124 dní a deň daňovej slobody u nich vychádza na 3.5.2018. Pre porovnanie, naši českí susedia pracujú na štát až do 22.6.2018 (174 dní) a úplne najhoršie je na tom Luxembursko, ktoré má deň daňovej slobody 28.9.2018 a na štát pracujú až 271 dní.

Neplaťte viac, než je potrebné

Množstvo živnostníkov a podnikateľov si nevie správne uchopiť svoje daňové a odvodové zaťaženie a kvôli tomu prichádzajú o veľa výhod, ktoré by im pomohli ušetriť ťažko zarobené peniaze. Ak máte záujem o účtovníctvo, poradenstvo alebo daňovú optimalizáciu, neváhajte nás kontaktovať.

Ďalšie články

KONTAKT

Potrebujete pomôcť alebo poradiť?

Law & Tax
Tomáš Demo
tomas.demo@highgate.sk

Accounting
Peter Šopinec
peter.sopinec@highgate.sk

Crypto
Peter Varga
peter.varga@highgate.sk