Môžem si dať luxusné hodinky „do nákladov“?


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/wp-content/themes/hello-elementor-child/am-shortcodes.php on line 973
Domov > Články a aktivity > Môžem si dať luxusné hodinky „do nákladov“?

Áno, ale aj nie. Začnime ale tým, že dôkazné bremeno je na strane daňovníka. Preto, aj keď nastavujeme komplexnejšie korporátne, ESOP a iné štruktúry pre klientov, musíme vždy predvídavo vnímať tento rozmer a tomu prispôsobovať konkrétne nastavenie. Pri hodinkách je to v princípe jednoduché. Ak daňovník nepoužíva „paušál 80-20“ (pozor, ten nie je ale možné využiť pri odpočte DPH), je to daňovník, ktorý musí preukazovať.

SMART hodinky na firmu

Pri SMART hodinkách sa javí byť jednoduché argumentovať ich využívaním pre účely vybavenia sms, evidencie času, navigácie a ďalším funkciám, ktoré sú pre podnikanie praktické. Na rozdiel od mobilného telefónu však hodinky pocitovo pôsobia viac „súkromnejšie“, a preto v tom horšom prípade od vás daňový úrad môže chcieť preukázať, že ste ich využívali iba na pracovné účely. A v najhoršom prípade by mohol chcieť preukázať, že ste ich nevyužívali na súkromné účely (aj keď je relatívne ustálené, že od nikoho nemožno spravodlivo žiadať, aby preukázal neexistenciu určitej právnej skutočnosti).

Luxusné hodinky na firmu

Pri luxusných hodinkách to napodiv môže byť jednoduchšie. Tu to síce pôsobí na prvý pohľad ako „reprezentácia“, ktorá štandardne nie je uznaná ako daňový výdavok. Existujú však iné typy „reprezentácie“, ktoré ako daňový výdavok uznané sú. Prečo môže byť nadštandard v kancelárskych priestoroch (t.j. lokalita, zaradenie alebo vzhľad recepcie) uznaný ako daňový výdavok a luxusné hodinky nie? Obe „reprezentácie“ predsa pre podnikanie nevyhnutne nepotrebujeme? Problém však nastáva v tom ako vieme konštruovať argument, že ich využívame iba na pracovné účely. A teda kým unikátne kancelárske priestory samy o sebe indikujú ich využitie iba na pracovné účely, luxusné hodinky automaticky takýto prívlastok nepožívajú.

Hodinky na firmu

Je preto potrebné pre ich daňovú uznateľnosť urobiť niečo navyše. Dodať im punc firemného využitia. Napríklad zaobstarať si do kancelárie trezor.

Z fotografií zo svadieb rodiny a priateľov musia vyžarovať iné hodinky. Nekupujte si „ROLEXky“. S ROLEXkami štandardne viete v zime otužovať, v lete chodiť na pláž a tí expresívnejší s vyhrnutými rukávmi si v nich vedia predstaviť aj piatkový výbeh do študentskejších priestorov. Avšak značky ako A. LANGE & SÖHNE alebo NOMOS Glashutte pôsobia výhradne pre pracovné účely oveľa autentickejšie. A to možno až tak ako tie kancelárske priestory.

hodinky do nakladov firmy
Z rodinných fotografií musia vyžarovať iné hodinky ako tie, ktoré idú „do nákladov“.

Daňová kontrola hodinky na firmu


Akokoľvek, spor s daňovým úradom
 vie vyústiť do menej príjemných podôb. Totiž sankcie finančnej správy sa odvíjajú od výšky základnej úrokovej sadzby ECB a tie už dosiahli hranicu, po prekročení ktorej sú tieto sankcie vyššie na aké sme boli dlhé roky zvyknutí. Okrem toho je tu riziko zdanenia nepeňažného príjmu zamestnanca/štatutára, prípadne právne riziká (vrátane ručenia súkromným majetkom) spojené s inštitútom vrátenia vkladu. Tak, či onak, v súvislosti s nižšou politickou (a teda aj právnou) predvídateľnosťou je to ďalší dôvod potvrdzujúci ako dôležité je venovať aspoň základnú pozornosť prevencii v súvislosti s ochranou majetku a podnikania. A to napríklad právnym štruktúrovaním podnikania a vlastnenia aktív.

Podobnej téme som sa venoval aj v prednáške „Zaplatenie dovolenky firemnou kartou“ – čo na to právo a dane?, ktorá je Vám k dispozícii na našej webstránke.

Ak by ste mali otázky, kľudne sa mi ozvite. Pre viac týchto informácií, odoberajte náš newsletter.

Ak vás táto téma zaujíma, neváhajte nás kontaktovať.

Ďalšie články

KONTAKT

Potrebujete pomôcť alebo poradiť?

Law & Tax
Tomáš Demo
tomas.demo@highgate.sk

Accounting
Peter Šopinec
peter.sopinec@highgate.sk

Crypto
Peter Varga
peter.varga@highgate.sk