131 poslancov parlamentu hlasovalo v septembri za zníženie dane z príjmov pre podnikajúce právnické a fyzické osoby dosahujúce obrat do 100 000 EUR. S návrhom tak súhlasili nielen koaliční, ale aj opoziční poslanci. Dá sa teda očakávať, že podnikatelia sa budú snažiť rozdeliť svoje podnikanie na viacero spoločností a úplne jednoducho tak ušetriť tisíce EUR na daniach.
Je však možné len tak rozdeliť podnikanie na viacero subjektov? Ak by sme zobrali analogický príklad z praxe, môže napríklad prevádzkovateľ fitnes centra využívať viacero spoločností, aby sa vyhol dosiahnutiu obratu na DPH? Sú takéto možnosti legálne? Ak sú niektoré nelegálne, ktoré to sú a ktoré sú tie legálne? Ak sú legálne, akým právnym a účtovným spôsobom je vôbec možné firmy rozdeliť?
Potom ako sme nedávno zorganizovali konferenciu o daňovej optimalizácií v IT sektore, sme sa rozhodli túto „daňovo optimalizačnú“ konferenciu tentoraz venovať malým a stredne veľkým spoločnostiam. Témou tohto business breakfast budú aj mnohé ďalšie témy, ktoré na základe našich skúseností podnikateľov štandardne zaujímajú. Sú nimi:
- Čo prináša „Dankova 15% daň“? Je možné rozdeliť firmy na menšie a využívať 15% zdanenie? Ak áno, ako je možné vôbec firmy rozdeliť?
- Ostatné zmeny v zákone (napríklad aké výhody má tzv. mikrodaňovník)?
- Kedy nie je daňová optimalizácia legálna a kedy je to až trestný čin? Je daňová optimalizácia morálna?
- Aké sú dnes možnosti využívania „offshore firiem“? Práca z BALI?
- Slovensko sa od roku 2020 stáva daňovým rajom (15% daň, paušálne výdavky, superodpočet, patent box)
- Je možné využívať majetok/peniaze firmy na osobnú spotrebu? Aké sú riziká a spôsoby?
- Vyplácanie ziskov majiteľom firiem. Aké sú riziká a možnosti? Pôžičky do firmy. Je v poriadku vyplácať si minimálnu mzdu?
- Aké výhody/nevýhody prináša platenie sociálnych odvodov? (starobný dôchodok, materské, poistenie v nezamestnanosti, …)
- Dary (napríklad darovanie automobilu, ktorý sa kúpil s DPH a bol uplatnený odpočet DPH) z pohľadu dani z príjmov a DPH
- Kto je povinný dávať si pozor na transferové oceňovanie?
- Zamestnávanie na „živnosť“ alebo „sro“ – aké sú riziká?
- Kúpa nehnuteľnosti na spoločnosť, aké sú výhody?
- Predaj firmy a vstup investora
- Podiely na ziskoch pre zamestnancov