Zakladanie fondov na Slovensku – malé investičné fondy

Domov > Zakladanie fondov na Slovensku – malé investičné fondy

Založiť na Slovensku malý investičný fond nemusí byť v niektorých prípadoch zložité. Zložitejšia môže byť až jeho následná správa a distribúcia. Malé a nákladovo dostupné investičné fondy sú regulované na Slovensku len minimálne, investície do takýchto fondov sú však primárne určené len limitovanému okruhu investorov, keďže takáto investícia sa považuje za rizikovejšiu a zákonodarca sa pred ňou snaží chrániť retailového investora a zabraňovať prepuknutiu systémového rizika.

Čo je to investičný fond?

Pojem investičný fond je v slovenskej právnej úprave označovaný aj ako subjekt kolektívneho investovania. Investičný fond síce nemá samostatnú definíciu, ale môžeme ho vykladať cez pojem „kolektívne investovanie“, ktorým je „podnikanie, ktorého predmetom je zhromažďovanie peňažných prostriedkov a peniazmi oceniteľných hodnôt od investorov, s cieľom investovať v súlade s určenou investičnou politikou v prospech osôb, ktorých peňažné prostriedky a peniazmi oceniteľné hodnoty boli zhromaždené.“[1] Keď si túto definíciu rozmeníme na drobné, tak investičný fond má nasledovné pojmové znaky:

  • Investičný fond je subjektom, a to právnickou osobou (obchodnou spoločnosťou alebo družstvom) alebo združením majetku bez právnej subjektivity (tzv. podielový fond);
  • Do investičného fondu sú zhromažďované peňažné prostriedky (napr. eurá) alebo peniazmi oceniteľné hodnoty (napr. kryptoaktíva);
  • Tieto peňažné prostriedky alebo peniazmi oceniteľné hodnoty sú zhromažďované od investorov, a to fyzických alebo právnických osôb, ktoré ich chcú týmto spôsobom investovať;
  • Investičný fond má vopred určenú investičnú politiku, tzn. investori už pri realizácii investície vopred vedia, na aký účel budú ich investície investičným fondom použité;
  • Prospech z investície majú mať investori, ktorí aj za účelom zhodnotenia svojich peňažných prostriedkov alebo peniazmi oceniteľných hodnôt túto svoju investíciu realizujú.

Aké typy investičných fondov poznáme?

Existuje veľké množstvo investičných fondov, ktoré môžeme deliť podľa rôznych kritérií. Investičné fondy môžeme deliť podľa investičnej politiky, právnej formy, spôsobu zdanenia, podľa toho, či ich možno ponúkať len na Slovensku alebo aj v zahraničí, podľa toho, akým investorom ich možno ponúkať alebo aj poľa toho, či na ich zriadenie je nutné povolenie alebo napríklad len registrácia. Zároveň existuje aj celá paleta zahraničných riešení, ktoré bývajú v rámci nášho poradenstva pre niektorých slovenských zakladateľov fondov zaujímavejšie. Vždy je to však potrebné posúdiť individuálne s ohľadom na rôzne aspekty vrátane nákladovosti, investičnej politiky alebo typu investorov.

Deleniu investičných fondov sme sa venovali aj na našej konferencii Real Estate – dane a financovanie, kde sme toto delenie vizuálne znázornili nasledovne:  

Záznam z príslušného bloku konferencie, kde sme sa tejto téme venovali, je k dispozícii aj na našej webovej stránke.

Ako vyplýva aj z vyššie uvedenej grafiky, základným delením investičných fondov je ich delenie podľa investičnej politiky na dve veľké skupiny, a to na:

  • UCITS fondy (štandardné fondy); a
  • Alternatívne investičné fondy.

UCITS fondy označované podľa Zákona o kolektívnom investovaní ako štandardné fondy sú investičnými fondami s prísne limitovanou investičnou politikou, ktorá sa zameriava predovšetkým na vysoko likvidné cenné papiere. Alternatívne investičné fondy sú, zjednodušene povedané, tie investičné fondy, ktoré sa nekvalifikujú ako UCITS fondy. Alternatívne investičné fondy zahŕňajú širokú škálu subjektov kolektívneho investovania počnúc investičnými fondami, ktoré investujú výlučne do nehnuteľností alebo napríklad len do vymedzených finančných nástrojov, do rôznych alternatívnych investícií, ale patria medzi ne aj investičné fondy, ktoré môžu investovať napríklad aj do kryptoaktív.

Čo je to malý investičný fond?

Za malý investičný fond označujeme alternatívny investičný fond, ktorý štandardne nie je harmonizovaný na úrovni európskeho práva a je regulovaný Zákonom o kolektívnom investovaní. Malé investičné fondy sú spravované správcami, ktorí nepodliehajú harmonizovanej úprave, pričom hodnota ich spravovaných aktív je maximálne:

  • vo výške 100 000 000 Eur pri využití tzv. pákového efektu; alebo
  • vo výške 500 000 000 Eur, ak ide o alternatívne investičné fondy, ktoré nevyužívajú pákový efekt a nemajú práva na vyplatenie uplatniteľné počas piatich rokov odo dňa uskutočnenia počiatočnej investície do takého alternatívneho investičného fondu.

Ako je možné založiť malý investičný fond?

To či sa na konkrétnu investičnú štruktúru hodí malý investičný fond je individuálne. Niektorí naši klienti túto možnosť preferujú pre jeho flexibilnejšiu podobu. Iní zasa preferujú robustnejšie štruktúry alebo eventuálne zahraničné. Zároveň do hry vstupujú aj daňové aspekty (zdaňovanie aktív, DPH, management fee, carry interest, performance fee, …), ktoré sú pri skladbe investičnej štruktúry extrémne dôležité.

Pri malých investičných fondoch je kľúčová otázka formy správy takéhoto fondu. Totiž nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí to tejto otázky vstupuje téma DPH a spôsob vyplácania sa manažérov z fondu. A preto niekde môže byť výhodnejšie, aby bol fond samo spravovaný, alebo bol spravovaný externým správcom ako vidíme na obrázku:

Na založenie malého investičného fondu je potrebná menšia ingerencia zo strany Národnej banky Slovenska. To je svojim spôsobom dvojsečná zbraň. Niektorým našim klientom to vyhovuje a niektorým nie. . Obdobne to platí aj pri správcovi takéhoto fondu. Malý investičný fond je vždy obchodnou spoločnosťou alebo družstvom, ktorý je po jeho založení (pričom proces založenia je rovnaký ako pri iných obchodných spoločnostiach alebo družstve) je potrebné registrovať v registri vedenom Národnou bankou Slovenska.

Ako dlho trvá registrácia malého investičného fondu?

Registrácia malého investičného fondu je pomerne priamočiary proces. Aj preto býva niektorými klientmi preferovaný pre jeho flexibilitu a relatívnu časovú nenáročnosť. Samozrejme sú štruktúry, kde napriek relatívnej regulačnej jednoduchosti dochádza k predlžovaniu vzniku fondu kvôli komplexnému korporátnemu nastaveniu.  

Osobitnými pravidlami sa riadi registrácia tzv. európskych fondov rizikového kapitálu (EuVECA), kde je proces registrácie, a aj podmienky, ktoré správca EuVECA musí splniť, výrazne komplikovanejšie. EuVECA fondy sme pomáhali na Slovensku založiť a registrovať zatiaľ dva (a viac ich zatiaľ registrovaných v Národnej banke Slovenska ani nebolo), pričom tento proces môže zabrať aj niekoľko mesiacov.

Akým investorom možno ponúkať malý investičný fond?

Jednou z veľkých nevýhod malého investičného fondu je obmedzený okruh investorov, ktorým môžu byť podielu vo fonde distribuované. V praxi je pri niektorých typoch investičných politík dokonca až nemožné naplniť tieto regulačné požiadavky. Je preto dôležité v rámci štrukturovania fondu a jeho nastavovania pamätať aj na praktické nuansy, výklady ESMA ako aj prístupy Národnej banky Slovenska.

O distribúcii malých investičných fondov, a o tom, ako by sa mohla do budúcnosti zmeniť sme písali podrobný článok zverejnený na našej webovej stránke.

Do čoho môže malý investičný fond investovať?

Investičná politika u väčšiny malých investičných fondov nie je určená legislatívou. . Bez ohľadu na to musí mať každý investičný fond vopred určenú investičnú politiku, pričom táto investičná politika býva štandardne obsiahnutá v zakladateľských dokumentoch, resp. stanovách investičného fondu.

Tie malé investičné fondy, ktoré sú regulačne flexibilné, môžu investovať do najrôznejšieho okruhu aktív, medzi inými do finančných nástrojov, nehnuteľností, rôznych alternatívnych investícií, ale aj do kryptoaktív.

Je možné distribuovať malý investičný fond v celej EÚ?

Distribúcia majetkových účastí a cenných papierov väčšiny malých investičných fondov so sídlom na Slovensku je obmedzená len na územie Slovenskej republiky. Je to z dôvodu, že tieto fondy nie sú harmonizované, preto ich správcovia nemôžu využiť benefit tzv. passportu. V praxi preto je dôležité pamätať na legálne spôsoby a mantinely, ktoré legislatíva umožňuje v rámci potreby adresovať investičné príležitosti aj pre zahraničných investorov.

Ako sa zdaňuje malý investičný fond?

Viaceré malé investičné fondy podlieha rovnakým pravidlám zdaňovania ako štandardné kapitálové spoločnosti. Výber správnej formy investičného fondu a celej investičnej štruktúry je však kľúčový pre daňovo efektívnu štruktúru. Jej výber však v praxi závisí od individuálnych charakteristík a potrieb investičnej štruktúry.

Vo všeobecnosti by však napríklad venture kapitálové fondy určite ocenili flexibilnejšie zahrnovanie strát z dispozície s investičnými aktívami. Investičné fondy investujúce do kryptoaktív by rady nezdaňovali nepeňažné príjmy dosahované na obchodných platformách a fondový trh by povzbudilo aj širšie oslobodenie od dane z kapitálových ziskov. A povinnosť každoročne preceňovať niektoré typy investícií výnosovou metódou s daňovým dosahom môže odradiť množstvo potenciálnych zakladateľov slovenského fondu.

Na druhej strane je nezdaňovanie dividend (okrem niektorých výnimiek) na úrovni právnických osôb aj pri portfóliovom investovaní vnímané veľmi pozitívne.

Aké sú úskalia účtovania malých investičných fondov?

Účtovanie malých investičných fondov je špecifické a podlieha iným pravidlám, ako poznáme pri podvojnom účtovníctve. Navyše nejasnosť týchto špecifických účtovných pravidiel spôsobuje neraz interpretačné problémy. Fondovému prostrediu by pomohlo zásadné prepracovanie týchto pravidiel, ktoré by nielen reflektovali aktuálne investičné trendy, ale tiež zásadne znížili administratívnu náročnosť. Od malých fondov nie je primerané očakávať, aby svoje startup investície každoročne oceňovali metódou diskontovaných peňažných tokov.

Keď sme si v roku 2023 robili prieskum, ako sú účtované malé investičné fondy, zistili sme, že viac ako polovica účtovných závierok bola podaná nesprávne a zároveň existovala výrazná diskrepancia v účtovaní týchto fondov. Výsledok nášho prieskumu bol nasledovný:

Ako Vám vie Highgate pomôcť pri založení a prevádzke malého investičného fondu?

V čom spočívajú naše služby?

Klientom radíme v prvom rade pri výbere vhodnej investičnej štruktúry pre ich plánovaný biznis model, a to z právnej, regulačnej, ako aj daňovej a účtovnej stránky. Pri založení malého investičného fondu je potrebné zodpovedať si viaceré otázky, a to predovšetkým s ohľadom na to, od akých investorov má takýto fond zbierať finančné prostriedky, v akých krajinách má byť ponúkaný alebo do akých aktív má investovať. Ak je výsledkom takejto analýzy, že malý investičný fond je vhodnou voľbou, klientovi radíme pri jeho štruktúrovaní, založení, voľby vhodnej právnej formy, vrátane prípravy príslušnej dokumentácie. Ako jedni z mála poradcov na Slovensku sme založili niekoľko investičných fondov s premenlivým základným imaním, tzv. SICAV fondov, ktoré predstavujú unikátny typ akciovej spoločnosti určenej výlučne pre účely kolektívneho investovania. Zároveň samozrejme pre klientov sprocesujeme aj celkovú komunikáciu s Národnou bankou Slovenska.

Zároveň, pre malé investičné fondy poskytujeme aj komplexné účtovné služby, vrátane zabezpečovanie reportingu voči Národnej banke Slovenska.

Aké sú naše skúsenosti v oblasti právneho a daňového poradenstva pre malé investičné fondy?

Oblasť finančnej regulácie, vrátane kolektívneho investovania, je dlhodobo jednou z vlakových lodí nášho poradenstva. Pre klientov sme založili niekoľko investičných fondov, vrátane investičných fondov v právnej forme SICAV alebo aj EuVECA fondov (ako jediní na Slovensku). Týmto klientom poskytujeme kontinuálne právne, daňové a účtovné poradenstvo.

Demonštráciou našich rozsiahlych skúseností v oblasti finančnej regulácie sú okrem iného aj úspešné konferencie (jedni z najväčších svojho druhu na Slovensku), ktoré sme organizovali, či už ohľadom financovania real estate alebo ohľadom zakladania a prevádzkovania investičných fondov.

Zároveň, v prestížnej súťaži Právnická firma roka 2024 sme vyhrali kategóriu „Kapitálové trhy“.

Ak Vás táto téma zaujala, neváhajte nás kontaktovať:

Svoje konkrétne otázky môžete prípadne adresovať aj na konzultácii s naším partnerom Petrom Vargom, ktorý sa špecializuje na oblasť finančnej regulácie a daňového práva. Konzultáciu si môžete objednať tu:


[1] § 2 ods. 1 zákona č. 203/2011 Z. z. o kolektívnom investovaní, v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákon o kolektívnom investovaní“).

Ďalšie články

KONTAKT

Potrebujete pomôcť alebo poradiť?

Law & Tax
Tomáš Demo
tomas.demo@highgate.sk

Accounting
Peter Šopinec
peter.sopinec@highgate.sk

Crypto
Peter Varga
peter.varga@highgate.sk

NEPREMEŠKAJTE NAJVÄČŠIU SLOVENSKÚ KONFERENCIU O PREDAJI A KÚPE FIRIEM