Unikátna konferencia o regulácii a zdaňovaní krypta a implementácii v investičných štruktúrach

Domov > Unikátna konferencia o regulácii a zdaňovaní krypta a implementácii v investičných štruktúrach

Dňa 24. októbra 2024 sme v priestoroch hotela Radisson Blu Carlton organizovali Konferenciu o kryptoaktívach, ktorá spojila viac než 160 účastníkov z rôznych odvetví – podnikateľov, poradcov, zástupcov štátnej správy, ako aj samotných investorov a nadšencov kryptoaktív. Táto konferencia vytvorila jedinečný priestor na diskusiu o regulačných výzvach, daňových a právnych aspektoch, ako aj o technických a investičných otázkach, ktoré sú dnes pre podnikanie v kryptoaktívach kľúčové.

Účastníci sa mali možnosť oboznámiť s najnovšími vývojmi v regulácii kryptoaktív, a priamo od odborníkov získať odpovede na otázky o optimálnych postupoch pri zdaňovaní, účtovaní alebo štruktúrovaní svojho podnikania v oblasti kryptoaktív. Zároveň sme neobišli ani témy ako tokenizácia finančných nástrojov či získavanie kapitálu pre projekty zahrňujúce kryptoaktíva.

Pre tých, ktorí nemali možnosť sa konferencie zúčastniť, prinášame v tomto článku krátky prehľad jednotlivých tém, ktoré boli predmetom konferencie. Zároveň, ak máte záujem o záznam z celej konferencie, prípadne len niektorej jej časti, máme pre Vás k dispozícii videozáznamy z konferencie, ktoré nájdete na tomto odkaze.

Právna, daňová a účtovná regulácia kryptoaktív

Konferenciu otvorila prednáška Petra Vargu a Romana Baranca, ktorí sa zamerali na využívanie rôznych regulovaných infraštruktúr v oblasti kryptoaktív, a aj na ich právne, daňové a účtovné aspekty. Venovali sa okrem iného aktuálnej legislatíve, ktorá upravuje kryptoaktíva, jednotlivým typom kryptoaktív, tak ako ich vymedzuje Nariadenie MiCA, kryptofondom, tokenizovaným finančným nástrojom a rôznym daňovým a účtovným výzvam, ktoré kryptoaktíva prinášajú.  Spoločne s Martin Bittarom zo spoločnosti Okazio následne predstavili nový ESOP produkt tejto spoločnosti, ktorý v mnohých aspektoch zasahuje do regulácie kryptoaktív.

Na tému nadviazal Peter Pénzeš z Národnej banky Slovenska („NBS“), ktorý sa venoval licenčnému konaniu pre poskytovanie služieb kryptoaktív a zdôraznil význam predlicenčných konzultácií s NBS, ktoré umožňujú poskytovateľom služieb kryptoaktív lepšie pripraviť svoj podnikateľský zámer na požiadavky licenčného konania. Účastníci tak mali možnosť sa dozvedieť, že za účelom preukázania splnenia podmienok na získanie povolenia pre poskytovateľov služieb kryptoaktív sa budú musieť príslušní žiadatelia dôsledne pripraviť nielen na splnenie požiadaviek stanovených nariadením MiCA, ale aj celého radu iných príslušných právnych predpisov, ako sú predpisy v oblasti AML, zabezpečenia digitálnej prevádzkovej odolnosti, ochrany spotrebiteľa, ale tiež aj tzv. nariadeniu TFR o údajoch sprevádzajúcich prevody finančných prostriedkov a určitých kryptoaktív. 

Táto časť programu poskytla teda účastníkom zásadné informácie o požiadavkách, ktoré budú musieť poskytovatelia služieb kryptoaktív splniť a zároveň zdôraznila význam licenčného procesu, ktorého cieľom je eliminovať nelegálne a neetické praktiky na trhu. Náročné požiadavky kladené reguláciou kryptoaktív budú mať za následok, že poskytovať služby kryptoaktív budú len licencované subjekty, schopné tieto požiadavky dodržiavať, čím by sa výrazne mala zvýšiť aj miera ochrany investorov.

Príprava subjektov na trhu na Nariadenie MiCA

Po prednáške Petra Pénzeša sme pokračovali panelom v zložení: Juraj Forgács, spoluzakladateľ a CEO spoločnosti Fumbi, Radim Kozub, advokát a partner českej advokátskej kancelárie Blockchain Legal a napokon náš partner Peter Varga. Diskutujúci sa na novú právnu úpravu týkajúcu sa poskytovania služieb kryptoaktív pozreli z praktického hľadiska, a to napríklad, čo Nariadenie MiCA prinesie pre aktuálnych účastníkov trhu, koľko bude licenčný proces stáť a o koľko sa zvýšia v dôsledku nových požiadaviek prevádzkové náklady pre poskytovateľov služieb kryptoaktív. Tiež sa venovali aj porovnaniu situácie v tejto oblasti s českým trhom. 

Po obedovej prestávke sa panel obmenil, a na aktuálne výzvy, ktoré nová regulácia kryptoaktív prináša pre spoločnosti pôsobiace vo finančnom sektore sa pozreli Ivana Senderáková zo spoločnosti Tatra Banka, Daniel Gašpar zo spoločnosti Crowdberry, Ivan Melay zo spoločnosti Salmann Investment Management AG, pričom ich diskusiu moderoval náš partner Peter Varga. Tento panel priniesol množstvo zaujímavých pohľadov a inšpiratívnych myšlienok okrem iného aj týmto témam:

  • aká je situácia s otváraním účtov pre poskytovateľov služieb kryptoaktív na Slovensku a ako sa to zmení Nariadením MiCA;
  • či plánuje spoločnosť Crowdberry ponúkať na svojej platforme tokenizované finančné nástroje;
  • ako sa banky pripravujú na Nariadenie MiCA, a s akými prekážkami sa v tomto procese potýkajú;
  • aké percento portfólia solventných klientov tvoria kryptoaktíva; a tiež aj
  • či sa dopytujú klienti bánk po kryptoaktívach ako spôsobu investície svojho majetku.

Zdaňovanie kryptoaktív a AML výzvy pri kryptoaktívach

Ďalším bodom v programe konferencie bola prednáška Petra Vargu venovaná daňovým aspektom kryptoaktív. Peter hovoril o základných optimalizačných možnostiach na zníženie daňovej povinnosti pri kryptoaktívach, o tom, či je také jednoduché si založiť spoločnosť v zahraničí a využívať ju pre účely daňovej optimalizácie a ktoré krajiny môžu byť za týmto účelom preferované, a tiež o tom, aké je komplikované meniť daňovú rezidenciu. Na konkrétnom príklade aj vysvetlil, aké komplikované môže byť posúdiť, či je daňová optimalizácia legálna alebo je už v rozpore s právom.  

Po prednáške Petra Vargu nasledovala panelová diskusia pod vedením nášho partnera Tomáša Dema, na ktorej diskutovali Andrej Coplák zo spoločnosti Blockmate, Boris Suchovský z NBS a náš kolega Vladimír Gaduš. Spoločne diskutovali o rizikách prania špinavých peňazí pri obchodovaní s kryptoaktívami, o finančných podvodoch s kryptoaktívami, či o zneužití kryptoaktív na iné nelegálne aktivity. Venovali sa tiež tomu, aké prostriedky má NBS, aby mohla zakročiť voči podvodom s kryptoaktívami, a výzvam, s ktorými sa budú musieť poskytovatelia služieb kryptoaktív v rámci KYC / AML procesov vysporiadať, aby uspeli v licenčnom konaní pred NBS.

Podnikanie s kryptoaktívami v zahraničí a ostatné témy

V poslednom paneli konferencie sme sa zamerali na podnikanie s kryptoaktívami v rôznych zahraničných jurisdikciách. Panelistami boli Miroslav Makovini zo spoločnosti Incorporatas za Spojené Arabské Emiráty, Peter Howitt zo spoločnosti Ramparts za Gibraltár, Petros Rialas zo spoločnosti Totalserve za Cyprus a Michal Hanych zo spoločnosti smpl_ za Českú republiku. Ich diskusiu moderoval Peter Varga. Spoločne diskutovali o výhodách jednotlivých jurisdikcií, pričom účastníkom konferencie priblížili podmienky pre podnikanie v oblasti kryptoaktív v daných jurisdikciách a samozrejme aj o ich daňových a právnych špecifikách. Diskusia poskytla priestor aj na porovnanie nákladov na založenie spoločnosti v jednotlivých krajinách, ale tiež aj prevádzkových nákladov nutných na chod takejto spoločnosti. Tento medzinárodný panel poskytol užitočné rady pre tých, ktorí hľadajú alternatívy k domácemu trhu a nové spôsoby optimalizácie svojich nákladov a zvýšenia konkurencieschopnosti v globálnom prostredí.

Mimo jednotlivých panelov a prednášok sme si na konferencii mohli vypočuť aj zaujímavé individuálne vstupy (keynote speeches) našich hostí dlhodobo pôsobiacich či už vo finančnom sektore alebo v oblasti kryptoaktív. Ku kryptoaktívam ako investičnému aktívu v podielových fondoch sa vyjadroval Michal Májek, člen predstavenstva Tatra Asset Management, ďalej vystúpil aj Juraj Forgács, ktorý sa venoval otázke, či kryptoaktíva možno považovať za relevantnú inštitucionálnu investičnú alternatívu pre retail a napokon platformu pre kryptoaktíva Millionero predstavil jej CEO Suleman Kazim.

Poďakovanie patrí nielen všetkým prednášajúcim a panelistom, ale aj všetkým účastníkom, ktorí sa svojou aktívnou účasťou podieľali na úspechu tejto konferencie. Veríme, že konferencia poskytla všetkým prítomným hodnotné informácie, priestor pre diskusiu a novú perspektívu na mnohé výzvy, ktoré nová regulácia trhu kryptoaktív prináša.

Ak Vás táto téma zaujala, neváhajte nás kontaktovať:

Viac z oblasti právnej, daňovej a účtovnej regulácie kryptoaktív nájdete v tejto sekcii na našej webovej stránke: Krypto a právne a daňové štruktúry

V prípade záujmu môžete odoberať aj náš newsletter o zaujímavých praktických právnych a daňových informáciách, a to bezplatne: Odoberaj newsletter

Svoje konkrétne otázky môžete prípadne adresovať aj na konzultácii s naším partnerom Petrom Vargom, ktorý sa špecializuje na oblasť finančnej regulácie (vrátane kryptoaktív) a daňového práva. Konzultáciu si môžete objednať tu:

Ďalšie články

KONTAKT

Potrebujete pomôcť alebo poradiť?

Law & Tax
Tomáš Demo
tomas.demo@highgate.sk

Accounting
Peter Šopinec
peter.sopinec@highgate.sk

Crypto
Peter Varga
peter.varga@highgate.sk