Nielen nariadenie MiCA, ktoré bude účinné pre jednotlivé subjekty na trhu s kryptoaktívami postupne od leta 2024 a s prechodným obdobím až do leta 2026, ale aj viaceré ďalšie legislatívne počiny prijaté v poslednom období vytvárajú kompletne novú a zaujímajú regulačnú a daňovú infraštruktúru popri už existujúcich investičných štruktúrach. Ide najmä o zmeny a výzvy v oblastiach tokenizácie cenných papierov (a eventuálne aj iných aktív), investovania prostredníctvom kryptoaktív, emisií rôznych druhov tokenov, zbierania a výmeny informácií pre účely AML alebo daní a zdaňovania na Slovensku a možnosti presunu aktivít z regulačného, ako aj daňového hľadiska do zahraničia.
Zároveň, táto, v poslednú dobu relatívne akcelerovaná tvorba regulačno-daňového rámca pre investičnú infraštruktúru v oblasti kryptoaktív vytvára dnes oveľa legitímnejší priestor pre účastníkov trhu dopytovať sa na pripravenosť a zvyšovať svoje očakávania nielen od finančných inštitúcií, ale aj od Národnej banky Slovenska, Burzy cenných papierov v Bratislave a Centrálneho depozitára cenných papierov.
Po úspešnej regulačno-daňovej konferencii na tému vytvárania investičných štruktúr pri nehnuteľnostiach sme sa aj preto rozhodli zorganizovať podobnú konferenciu, tentokrát zameranú na kryptoaktíva. Jej ambíciou je byť jediným miestom, ktoré zhromaždí všetky relevantné právne, regulačné, daňové a praktické odpovede pri využívaní kryptoaktív v investičných štruktúrach.